Rodzinne wojaże rodziny BErlam

Paweł, Ola i Daria

Spacer po ulicach Nowego Sącza

Nowy Sącz to miasto położone w południowej Małopolsce, na terenie Beskidu Sądeckiego, w Kotlinie Sądeckiej. Doskonale połączone ze stolicą Małopolski – Krakowem za pomocą komunikacji autokarowej i kolejowej, w odległości 2 godzin drogi. Struktura noclegowa Nowego Sącza to zaplecze przydatne, gdy decydujemy się poznać Beskid Sądecki, ale przede wszystkim doskonałe miejsce na trasie poznania innych ciekawych miejscowości: Starego Sącza, Krynicy Zdrój. Warto także zdecydować się na chwilę relaksu w niedaleko zlokalizowanych Pieninach.

Miasto utożsamiane jest z drugim co do wielkości po Krakowie Rynkiem i od tego właśnie miejsca warto rozpocząć poznawanie miasta. Czeka tam na nas przede wszystkim moc zabytków, kościołów, miejsca związane z regionem – największy w Małopolsce Park Etnograficzny, czy niedawno otwarte Miasteczko Galicyjskie – atrakcja, która zachwyca i pozwala przenieść się w dawne czasy, by poznać urok tego miejsca.

Tereny związane z miastem to zdecydowanie gratka dla miłośników architektury drewnianej, okoliczne miejscowości to przede wszystkim cerkwie Beskidu Sądeckiego, połemkowskie miejsca kultury prawosławnej i unickiej, których jest ponad 70. Pełno tu zabytków, a prężnie działające Muzeum Okręgowe to instytucja, która pokazuje żywą kulturę województwa i regionu. Godne polecenia są miejsca oddziału Muzeum Nowosądeckiego – Dom Gotycki, zwany Domem Kanoniczym, Miasteczko Galicyjskie, Sądecki Park Etnograficzny, Galeria Marii Ritter i stare wnętrza mieszczańskie czy Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu.

Zespół Starego Miasta położony jest w widłach Dunajca i Kamienicy. Układ urbanistyczny jest w stanie nienaruszonym, a powstał w XIII wieku. Pośrodku stoi ratusz, obecny gmach powstał w latach 1895-1897, po pożarze poprzedniego, który miał miejsce w 1894 roku. Okazała budowla, o bogato zdobionej elewacji jest dziełem wzniesionym w 1897 roku przez Jana Parola, a projekt ratusza wykonał Karol Knaus. Obecnie ma tutaj siedzibę Urząd Miasta. Obiektem sakralnym, który wyróżnia się na tle innych jest kościół św. Małgorzaty, którego początki budowy obejmują XIII i XIV wiek, obecnie noszący miano bazyliki. Inne ważne punkty do odwiedzenia to mury obronne miasta, zespół poklasztorny oo. franciszkanów i przede wszystkim zamek zwany starościńskim wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego.

źródło: Meteor

Trasy turystyczne w Ojcowie

Przemierzając Małopolskę, ostatnio wpadliśmy do Bukowiny [informacje: http://podberlami.pl/termy-bukovina-712/]. Teraz czas na kolejne miejsce w tym pięknym województwie. Ojców to niewielka, ale bardzo atrakcyjna miejscowość, leżąca nieopodal Krakowa. Zmęczony turysta znajdzie tu wytchnienie, spokój, ciszę, a także przepiękne krajobrazy, jakie zobaczyć można wyłącznie na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Baza noclegowa w Ojcowie jest dobrze rozwinięta, o czym świadczyć mogą oceny gości, jakie można przeczytać na forach internetowych. W zdecydowanej większości przeważają tu kwatery prywatne, jednak nocleg można znaleźć również w ośrodku wczasowym lub na polu namiotowym. Na parkingu samochodowym pod Zamkiem działa punkt informacji turystycznej. Można w nim zasięgnąć informacji nie tylko o wszystkich najciekawszych atrakcjach turystycznych, znajdujących się w okolicy, ale również o wolnych łóżkach. Dobrym źródłem informacji o wolnych kwaterach jest także internet – wiele ofert noclegowych [dostępne na: ] w okolicy Ojcowa można znaleźć właśnie tam.

Ojców to doskonałe miejsce na spędzenie urlopu wypoczynkowego zwłaszcza dla osób, które lubią aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Okolica sprzyja zarówno wycieczkom pieszym, jak i wyprawom rowerowym. Nie brakuje tu atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Szlaki turystyczne są bardzo dobrze oznaczone, dzięki czemu nawet osoby o słabej orientacji w terenie z pewnością nie zabłądzą.

Zwiedzać okolice Ojcowa można na własną rękę lub w zorganizowanej grupie z przewodnikiem. Grupy zorganizowane mają do wyboru jedną z kilkunastu wycieczek tematycznych. Do najczęściej wybieranych należą między innymi: wycieczka „Szlakiem powstańców styczniowych”, „Geologiczna” wśród skał i jaskiń, „Szlakiem warowni jurajskich” czy „Podania i legendy Ojcowa”.

Trasa wycieczki „Podania i legendy Ojcowa” prowadzi wzdłuż koryta prądnickiego potoku, aż do znajdujących się na niewielkim wzgórzu ruin Zamku Kazimierzowskiego. Po drodze można podziwiać wiele ciekawych ekspozycji skalnych, do których zaliczają się między innymi Skały Panieńskie, Jaskinia Krowia, Brama Krakowska czy Wąwóz Ciasne Skałki. Punktem kulminacyjnym wycieczki jest najwyższe wzniesienie, znajdujące się w okolicy Ojcowa, jakim jest Góra Chełmowa. Na jej szczycie jest największa na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego [więcej tu: http://www.ojcowskiparknarodowy.pl/] jaskinia skalna, udostępniona do zwiedzania dla turystów – Jaskinia Łokietka.

Szlak warowni jurajskich to z kolei propozycja wycieczki dawnym szlakiem handlowym, jaki kiedyś przebiegał na tych terenach. Prowadził on ze stolicy Małopolski na Śląsk. Aby zapewnić bezpieczeństwo kupców przemierzających te tereny z cennym towarem, na trasie szlaku wybudowano kilka warowni obronnych. Do największych obiektów tego typu należą z całą pewnością ruiny Zamku Kazimierzowskiego, które znajdują się w centrum Ojcowa, a także przepiękny Zamek w Pieskowej Skale, który przez licznych turystów nazywany jest małym Wawelem.

Wspomniane trasy turystyczne to tylko nieliczne atrakcje, jakie czekają na odwiedzających w tym regionie. Warto przyjechać tu o każdej porze roku, aby poznać piękno zaklęte w podkrakowskich dolinkach.

Co zwiedzić, będąc w Gliwicach?

Poznawania polskich miast ciąg dalszy. Ostatnio przemierzyliśmy zabytkowy Toruń, teraz czas na kolejną perełkę. Gliwice są jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się miast w aglomeracji Śląskiej. Gwarantem sukcesu tego miejsca jest jego doskonałe położenie. Znajduje się tu jeden z największych węzłów komunikacyjnych w Polsce, to tutaj właśnie przecinają się autostrady A1 i A4.

Będąc w Gliwicach warto poświęcić choć chwilę na zwiedzanie. Najlepiej zacząć od najstarszej części miasta czyli od Starego Rynku. Granice Gliwickiego rynku wyznaczają ul. Dolnych Wałów i Górnych Wałów. Rynek ma kształt prostokątny, w jego centralnym miejscu znajduje się ratusz. Został on wybudowany w XV wieku. Podczas prac archeologicznych odkryto w piwnicach budynku pozostałości po murach pierwszego drewnianego ratusza, który wybudowano pod koniec XIII wieku. Warto zajrzeć do sal reprezentacyjnych oraz zlokalizowanej w piwnicach ratusza kawiarni. W ścisłym centrum miasta znajduje się również wspaniała neogotycka, neorenesansowa rezydencja jednego z największych potentatów XIX wiecznych Gliwic – Oscara Caro. Dzisiaj budynek zwany jest Willą Caro, zachwyca wspaniałą architekturą. Turyści mogą podziwiać wystawę stałą. Jest to część Muzeum Gliwickiego, poza salami reprezentacyjnymi można tu również podziwiać ekspozycję etnograficzną poświęconej wsi śląskiej.

Wśród zabytków znajdujących się w obrębie Starego Rynku na uwagę zasługuje Zamek Piastowski. Jest to budowla o charakterze obronnym powstała w XIV wieku. Gruntowną przebudowę miała w XIV i XV wieku. W rezultacie łączy w sobie cechy budowli renesansowej i gotyckiej. Obecnie mieści się tu jeden z oddziałów Muzeum w Gliwicach.

W Gliwicach znajduje się też największa uczelnia techniczna w Polsce- Politechnika Śląska. Warto zapoznać się ze wspaniałymi zbiorami kopalin z całego świata w Muzeum Geologii Złóż im. Czesława Poborskiego na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej. Wizyta w Muzeum ma ogromny walor edukacyjny. Tutaj można z bliska przyjrzeć się skałom i minerałom występującym w skorupie ziemskiej.

Wśród zabytków architektury na wzmiankę zasługuje Dom Tekstylny Weichamanna. Jest to doskonały przykład budownictwa modernistycznego, wybudowany w latach 20-tych ubiegłego wieku. Budowla jak na owe czasy była bardzo nowatorska i była inspiracją do budowy innych domów towarowych na terenie Niemiec.

Gliwice to też zabytki architektury sakralnej. Wspaniały kościół katedralny św Apostołów Piotra i Pawła wzniesiony pod koniec XIX czy znajdujący się na starówce Kościół Wszystkich świętych. To właśnie w tym mieście Niemcy urządzili również słynną prowokację gliwicką. Grupa przebranych esesmanów w przeddzień inwazji Niemiec na Polskę, napadła niemiecką radiostację i nadała komunikat w języku Polskim. Powołując się na tą słynną prowokację Hitler uzasadniał swoją decyzję inwazji na nasz kraj.

Gliwice kuszą do tego by zostać tu na nieco dłużej. Narzekać można nieco na powietrze. Przez jedną z największych instytucji badawczych w Europie, Gliwice zostały jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Intensywny rozwój ma jednak swoją cenę. Bez względu na porę roku o noclegi w Gliwicach jest łatwo. Miasto jest nastawione głównie na inwestorów. Dlatego też mamy bogaty wybór ośrodków noclegowych o charakterze biznesowym. Nie brak również tanich noclegów w hostelach czy motelach w standardzie ekonomicznym. Z roku na rok baza noclegowa Gliwic powiększa się o nowe komfortowe obiekty, spełniające najbardziej wyśrubowane wymagania przybywających licznie tu gości.

Wybrzeże pod lupą – Chałupy

Chałupy to niewątpliwie jedna z bardziej rozpoznawalnych miejscowości turystycznych, jeśli chodzi o niewielkie ośrodki wypoczynkowe. Ta niewielka miejscowość położona jest w województwie pomorskim [szczegóły na www.wikipedia.org/wiki/Województwo_pomorskie], w niewielkiej odległości od Władysławowa [szczegóły na www.wikipedia.org/wiki/Władysławowo] na Mierzei Helskiej. Każdego roku przybywa w te okolice wielu turystów. Co przyciąga tak wczasowiczów w te okolice? Dlaczego warto spędzić urlop właśnie w Chałupach?

 

Przede wszystkim w tej miejscowości turystycznej mamy dostęp do bardzo komfortowej, a także spokojnej plaży. Wypoczynek w towarzystwie niewielu turystów to coraz rzadziej spotykane zjawisko, wobec czego nic dziwnego, że co wytrwalsi wczasowicze szukają miejsc niezdobytych przez tłumy. Chałupy idealnie nadają się do wypoczynku w takiej spokojnej, sielskiej atmosferze. Znajdziemy tutaj błogi spokój, który jest potrzebny każdemu urlopowiczowi podczas wypoczynku. To właśnie dzięki takiej atmosferze możemy spędzić w tych okolicach naprawdę piękne dni.

Zachęcające do wypoczynku w tych rejonach są nie tylko wspaniałe warunki przyrodnicze i geograficzne, ale także i noclegi. Chałupy oferują nam bardzo bogatą bazę noclegową [szczegóły na ], co sprawia, że wielu turystów przyjeżdża właśnie do tej niewielkiej, nadmorskiej miejscowości kilkakrotnie w ciągu swojego życia. Noclegi w Chałupach to bardzo zróżnicowane propozycje. Mieszcząca się tutaj baza jest bardzo bogata nie tylko w kwatery prywatne czy pensjonaty, ale także ekskluzywne ośrodki wypoczynkowe, w których możemy się całkowicie zrelaksować. Nic więc dziwnego, że w te strony przyjeżdżają nie tylko turyści szukający kameralnego miejsca na spędzenie urlopu za stosunkowo niewielkie pieniądze, ale także i bardzo bogate osoby.

Wypoczynek w Chałupach to właściwie propozycja dla każdego. Doskonale odnajdą się tutaj zarówno samotnie podróżujący turyści, jak i na przykład rodziny z małymi dziećmi. Jak wiadomo szczególnie dla małego dziecka wypoczynek nad morzem to najbardziej atrakcyjna forma spędzania wolnego czasu w wakacje, a dzięki temu, że plaża w Chałupach nie jest zbytnio zatłoczona, możemy sprawować całkowitą pieczę nad naszym maluchem. W innych nadmorskich miejscowościach, które odwiedza więcej turystów, może być to dość trudne i na pewno warto wziąć to pod uwagę, gdy planujemy wyjazd na wakacje z małymi dziećmi.

Repertuar imprez w Lublinie – tradycje regionu

Każdy mieszkaniec Lublina wie, że w mieście wiele się dzieje. Najwięcej wydarzeń ma miejsce latem, ale także w sezonie jesienno-zimowym nie brakuje atrakcji. Lublin organizuje wiele imprez kulturalnych i muzycznych, tak, by nie zabrakło wrażeń zarówno lublinianom, jak i odwiedzającym miasto turystom.
Duże zagęszczenie wyższych uczelni sprawia, że przeważającą grupę stanowią studenci przyjeżdżający się tu kształcić zarówno z innych miast w kraju, jak i z zagranicy. Organizowane corocznie Juwenalia nazywane Kozienaliami – od symbolu miasta – koziołka, są tu obchodzone nadzwyczaj hucznie. Ich rozpoczęcie zwiastuje obchód przez miasto od lubelskiego deptaka, przez cały Rynek aż do Placu Zamkowego, gdzie następuje uroczyste rozpoczęcie niemal miesięcznej imprezy bogatej w liczne wydarzenia kulturalne i koncerty sponsorowane przez miasto.

Lubelska „Noc Kultury” (https://pl-pl.facebook.com/NocKultury/) to kolejne wydarzenie cieszące się olbrzymią popularnością. Organizowane są koncerty, wystawy, czy seanse filmowe. Podczas tej szczególnej nocy miasto tętni życiem, a wiele kulturalnych atrakcji dostępnych jest dla zwiedzających przez całą dobę. Każdego lata w Lublinie odbywa się także Carnaval Sztukmistrzów. To impreza, na której można podziwiać niesamowite umiejętności kuglarzy, iluzjonistów, akrobatów i magików. Pokazy mają miejsce na otwartej przestrzeni miasta by każdy mógł w nich uczestniczyć. Gromadzące się z tej okazji tłumy są dowodem na to, że warto zobaczyć to widowisko. Lublin zimą dba także o zachowanie świątecznego klimatu. Co roku przy ratuszu zostaje wystawiona olbrzymia choinka z ozdobami, a nieco dalej – na placu po farze, szopka z figurami Maryi, Jezusa i Józefa oraz prawdziwymi zwierzętami.

W Lublinie odbywają się również jarmarki tematyczne – Bożonarodzeniowe, czy Wielkanocne, podczas których handlarze wystawiają swoje stragany w centrum miasta i sprzedają własne wyroby rękodzielnicze oraz lokalne przysmaki.

W Lublinie z pewnością można spędzić wspaniały i magiczny czas. Moc atrakcji coraz częściej przyciąga do miasta także turystów, zwłaszcza na ciekawe imprezy, koncerty i wydarzenia związane z kulturą i sztuką. Dzięki temu miasto dynamicznie rozwija się i obecnie baza noclegowa jest już bardzo obszerna. Dostępność () hoteli, moteli, schronisk i innych miejsc pomaga odwiedzającym znaleźć dla siebie dogodne noclegi. Miasto stale rozwija i ubogaca swoją ofertę kulturalną, tak aby zachęcać i przyciągać do siebie jeszcze więcej odwiedzających.

Zabytki na toruńskiej Starówce

Toruń jest ważnym ośrodkiem miejskim, leżącym w województwie kujawsko-pomorskim, niedaleko Bydgoszczy oraz Inowrocławia. Jest to miasto, które przenika duch wielu wieków oraz kilku kultur, które wspólnie budowały to miasto przez wieki. Dzisiaj możemy dzięki temu podziwiać wiele wspaniałych budowli. Miasto jest także siedzibą dla licznych muzeów, teatrów oraz kin, a w ciągu roku odbywa się tutaj kilkadziesiąt większych imprez kulturalnych oraz sportowych.

Toruń jest każdego roku odwiedzany przez tysiące turystów oraz przez osoby biorące udział w tych wszystkich wydarzeniach. Z tego powodu lokalna baza noclegowa (meteor-turystyka.pl) bardzo się rozbudowała przez ostatnie dekady. Toruń oferuje noclegi w kilkudziesięciu dużych obiektach hotelowych oraz w niezliczonej ilości mniejszych pensjonatów czy prywatnych kwater. Pod miastem znajdziemy nawet gospodarstwa agroturystyczne czy pola namiotowe.

Zwiedzanie możemy rozpocząć od płyty Rynku Staromiejskiego, na którym znajduje się zabytkowy, gotycki ratusz, wpisany przed laty na listę UNESCO. Na płycie rynku, wyznaczonego w XIII wieku, znajdowały się wcześniej sukiennice. Pod koniec XIV stulecia zdecydowano się na budowę ratusza. Posiada on wysoką wieżę, która jest udostępniana turystom. Warto się na nią wdrapać, bo rozciąga się stąd piękny widok na całą starówkę. W ratuszu funkcjonuje również Muzeum Okręgowe, które posiada naprawdę ogromne zbiory dzieł sztuki – od średniowiecza po czasy współczesne. Dużą atrakcją jest również pomnik Mikołaja Kopernika, który stoi przed ratuszem, a z którym robią sobie zdjęcia turyści.

Z wieży widokowej zauważymy zapewne, że jedna z kamienic na rynku wyróżnia się spośród innych formą oraz gabarytem. To Dwór Artusa, wzniesiony pod koniec XIX wieku, w miejscu poprzedniej, gotyckiej konstrukcji. Przez lata mieściły się tutaj siedziby bractw kupieckich i innych organizacji, zrzeszających najważniejszych mieszkańców. W 1466 roku budynek był świadkiem podpisania drugiego pokoju toruńskiego, dzięki któremu Toruń znalazł się w granicach Polski. Dzisiaj w budynku odbywają się wystawy sztuki, imprezy kulturalne oraz koncerty Orkiestry Symfonicznej. W Toruniu czekają na nas jeszcze inne muzea, zabytkowe kamienice, zamki oraz kościoły, które zachwycają rozmachem oraz bogactwem zdobień. Przypominają nam one o historii całego tego regionu.

Relaks w Pieninach – dlaczego warto?

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na wypoczynek w Pieninach. Dlaczego warto zdecydować się na przyjazd do tej położonej w południowej Polsce krainy? Co sprawia, że przyjeżdżający tu turyści bardzo chętnie powracają w te strony wielokrotnie?

Na pewno główną zaletą tego miejsca są wyjątkowe warunki przyrodnicze i geograficzne. Nie da się ukryć, że teren Pienińskiego Parku Narodowego i okolic jest naprawdę wyjątkowy. Przepływający przez tę okolicę Dunajec tylko dodaje uroku miejscom, w których turysta może naprawdę odpocząć. Znajdziemy tutaj wiele rzadko spotykanych gatunków zarówno wśród flory, jak i fauny. Niezwykle ciekawe jest również miejscowe ukształtowanie terenu. Największą popularnością wśród turystów cieszą się niewątpliwie Trzy Korony, jeden z najwyższych pienińskich szczytów. Trzeba przyznać, że widok ze specjalnie przygotowanego tarasu położonego na samym szczycie Trzech Koron jest niesamowity. Podczas dobrych warunków atmosferycznych w Pieninach możemy bowiem obserwować Tatry i jest to z pewnością spore przeżycie dla każdego turysty.

Warto wybrać się także w Pieniny z innych względów. Znajdziemy tutaj wiele ciekawych miejsc, takich jak Zamek w Niedzicy. Warto przyjechać w te okolice także z tego względu, że panuje tutaj cicha i spokojna atmosfera. Poza najbardziej popularnym turystycznie okresem możemy relaksować się w tych stronach prawdziwą ciszą. Jest to doskonała forma wypoczynku szczególnie dla turystów, którzy potrzebują wyciszenia do pełnego relaksu i zregenerowania sił.

Wybierając się w Pieniny powinniśmy pamiętać o tym, aby zadbać o kwaterunek. Gdzie najlepiej wynająć noclegi? Sromowce Wyżne i Sromowce Niżne, a także Krościenko nad Dunajcem to niewątpliwie najchętniej wybierane przez turystów miejsca kwaterunku. W tych niewielkich miejscowościach baza noclegowa jest naprawdę na wysokim poziomie, a każdy turysta znajdzie tutaj odpowiednią opcję dla siebie [szukając miejsc w internecie, wpisz w wyszukiwarkę frazę: „Sromowce noclegi”]. Najbardziej popularne i najczęściej spotykane w tych stronach są niewątpliwie gospodarstwa agroturystyczne, które dla osób przyjeżdżających w Pieniny z dużych miast stanowią dodatkową atrakcję.

Letnie miasteczko wśród przyrody – Skorzęcin

Wśród łagodnie pofałdowanego krajobrazu Wielkopolski [więcej na: wikipedia.org], otoczony leśnymi terenami, znajduje się Skorzęcin – jedyny w swoim rodzaju ośrodek wypoczynkowy. Każdego lata przyjeżdżają tu tysiące wczasowiczów spragnionych wypoczynku nad jeziorem i nie tylko. Miejscowość, a konkretnie jej część stanowiąca rozległy kompleks letniskowy, położona jest pomiędzy dwoma jeziorami, Białym i Niedzięgiel. Nad tym drugim, znacznie większym, znajduje się główna plaża, otoczona różnymi udogodnieniami i stale unowocześnianą infrastrukturą. Jej charakterystycznym elementem jest oświetlone wieczorami molo, które w dzień służy zarówno spacerom, jak i pełni rolę powierzchni, gdzie można rozłożyć się z ręcznikiem i oddawać kąpielom słonecznym.

Nad jeziorem można wypożyczyć sprzęt wodny różnego rodzaju, skorzystać z rejsów statkiem, pływania na „bananie”, szkółki wakeboardingu, czyli pływania na pojedynczej desce zamiast nart wodnych. Osoby, szukające bardziej zacisznego miejsca, wybrać mogą jezioro Białe, gdzie wczasowiczów jest z reguły mniej. Przy głównej plaży znajdziemy boisko do plażowej piłki siatkowej i nożnej, także wiele ośrodków wypoczynkowych ma własne boiska czy korty. Na najmłodszych czekają place zabaw – w tym jeden również przy samym kąpielisku – i wesołe miasteczko, z pewnością więc nie będą się nudzić. Spotkać tu można także wiele atrakcji znanych z wakacyjnych kurortów – zaplatanie kolorowych warkoczyków, hennowe i naklejane tatuaże, rysowanie portretów, liczne stragany z przekąskami i lodami.

Skorzęcin w lecie to prawdziwe małe miasteczko, gdzie znajdziemy wszystko, czego potrzebujemy. Baza noclegowa [więcej na meteor-turystyka.pl], jaką oferuje położony w lesie ośrodek, to liczne domki, pola namiotowe, domy wczasowe, pensjonaty i hotele. Jest z czego wybierać i każdy znajdzie coś dla siebie. Naraz wszystkie obiekty mogą pomieścić nawet kilka tysięcy turystów, nic więc dziwnego, że alejki Skorzęcina są pełne życia i barwne. Z drugiej strony wystarczy oddalić się odrobinę od głównej trasy prowadzącej na plażę, a już poczujemy, że znajdujemy się wśród przyrody, możemy nawet wypożyczyć rower, aby wybrać się na przejażdżkę malowniczymi szlakami. Szeroka plaża z przeźroczystą wodą, infrastruktura sportowa i nie tylko, liczne bary i restauracje, imprezy, zróżnicowane obiekty oferujące noclegi, Skorzęcin jest świetnie przygotowany na ruch turystyczny i z pewnością znajdziemy w nim coś dla siebie.

Aktywna strona wsi Kruklanki

Obecnie bardzo popularną formą spędzania wolnego czasu jest aktywny wypoczynek. Każdy chce odpoczywać aktywnie i dobrze się czuje na takich wczasach. Oczywiście są specjalne ośrodki, które oferują aktywny wypoczynek, wystarczy zapoznać się z hasłami „ośrodek Kruklanki” lub „noclegi Kruklanki” i wówczas można znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Obiektów noclegowo-wypoczynkowych (zobacz: Kruklanki / meteor-turystyka.pl) jest tu sporo. Dużo osób ma obecnie problemy z nadwagą, powodów tego jest bardzo dużo. Przede wszystkim jest to stres, brak czasu, przez co jadamy w pośpiechu i to najczęściej nie zwracając uwagi na to co jemy. Dlatego też bardzo często jemy w fast foodach i innych barach z niezdrową żywnością. Gmina Kruklanki (zobacz: gmina / wikipedia.org)oferuje intensywne wczasy rekreacyjno-odchudzające. Trenerzy zatroszczą się o odpowiednią kondycję i o to, aby doprowadzić nasze ciało do odpowiedniego stanu. Tutaj głównie mówi się o nastawieniu na intensywne treningi. Jednak jedną z najfajniejszych rzeczy jest to, że treningi odbywają się na świeżym powietrzu, w otoczeniu lasów i polan. Można wówczas jednocześnie zadbać o swoje ciało, a także podziwiać przyrodę Mazur. Kto nie chciałby widzieć wschodu słońca nad polskim jeziorem, przy tym trenując na przykład pilates.

Jeżeli jest mowa o aktywnym spędzaniu wypoczynku, to na mazurach bardzo popularna jest jazda na rowerze. Istnieje bardzo wiele sprawdzonych wypożyczalni, dzięki którym można wypożyczyć sobie dobry jakościowo sprzęt. Jeżeli chodzi o samą intensywność tras, to w gminie jest bardzo dużo szlaków o różnym stopniu trudności. Każdy znajdzie coś dla siebie. Na pewno inny szlak wybierzemy jak zamierzamy podróżować z dzieckiem, a inny szlak jak chcemy pojeździć wyczynowo i pozwiedzać okolicę. Jak widać na mazurach nie można się nudzić, trzeba tylko odpowiednio sprecyzować swoje zainteresowania i to w jakim celu przyjechało się na wakacje.

 

Śnieżka – szczyt Karpacza ponad chmurami

Spędzając wczasy w Karpaczu, nie sposób oprzeć się pokusie zdobycia najwyższego szczytu Karkonoszy, czyli dumnie królującej nad okolicą Śnieżki. Ta majestatyczna góra przyciąga wędrowców swoim dzikim urokiem i tajemniczością. Wierzchołek jest często spowity chmurami, co dodatkowo potęguje wrażenie niesamowitości miejsca.

Ze szczytu Śnieżki rozpościera się szeroka panorama Sudetów, którą można podziwiać z najwyższego piętra Obserwatorium Wysokogórskiego im. Tadeusza Hołdysa. Sam budynek posiada niezwykle ciekawy kształt – są to trzy połączone ze sobą pierścienie, spośród których największy stanowi podstawę wieży, natomiast najmniejszy jej zwieńczenie. Oprócz punktu widokowego obiekt mieści lokal gastronomiczny i toalety. Istnieje również możliwość zakupu drobnych gadżetów związanych z górami – są to np. widokówki z panoramą Sudetów oraz okazjonalne pamiątki.

Na Śnieżce znajduje się ciekawa pod względem architektonicznym kapliczka pw. św. Wawrzyńca. Wybudowano ją w II poł. XVII wieku w stylu barokowym, nadając bryle formę rotundy. Charakterystyczny obiekt stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w regionie. Co roku w rocznicę poświęcenia kaplicy odbywa się tutaj nabożeństwo. Miasto zostało włączone do szlaku turystyki pielgrzymkowej.

Śnieżka odsłania swoje drugie oblicze zimą, kiedy szczyty otulony jest szczelnie warstwą białego puchu. Góra staje się wtedy niemal baśniową krainą, a widok na okolicę z podniebnej perspektywy zostaje w pamięci podróżników na długo. Jednocześnie przykryte śniegiem Sudety wydają się być surowe i niedostępne, co dodaje im specyficznego, niepowtarzalnego uroku.

Chcąc dostać się na szczyt, można skorzystać z wyciągu na pobliską Kopę. Jej dolna stacja znajduje się w samym Karpaczu. Alternatywą może być wyprawa za czeską granicę. Śnieżka jest bowiem własnością obu państw i istnieje możliwość jej zdobycia zarówno od strony polskiej, jak i czeskiej. Taki wariant pozwala na skorzystanie z wyciągu, którego górna stacja znajduje się na szczycie góry. Śnieżka jest najbardziej znaną atrakcją turystyczną regionu. Górę najłatwiej zdobyć, rozpoczynając wyprawę w Karpaczu. Miasto jest jednocześnie rozwiniętą bazą wypoczynkową, dlatego warto jak najwcześniej wyszukać nocleg na kilkudniowy urlop i ruszyć na niezapomnianą wyprawę do samego serca Karkonoszy.

« Older posts