Rodzinne wojaże rodziny BErlam

Paweł, Ola i Daria

Zabytki na toruńskiej Starówce

Toruń jest ważnym ośrodkiem miejskim, leżącym w województwie kujawsko-pomorskim, niedaleko Bydgoszczy oraz Inowrocławia. Jest to miasto, które przenika duch wielu wieków oraz kilku kultur, które wspólnie budowały to miasto przez wieki. Dzisiaj możemy dzięki temu podziwiać wiele wspaniałych budowli. Miasto jest także siedzibą dla licznych muzeów, teatrów oraz kin, a w ciągu roku odbywa się tutaj kilkadziesiąt większych imprez kulturalnych oraz sportowych.

Toruń jest każdego roku odwiedzany przez tysiące turystów oraz przez osoby biorące udział w tych wszystkich wydarzeniach. Z tego powodu lokalna baza noclegowa (meteor-turystyka.pl) bardzo się rozbudowała przez ostatnie dekady. Toruń oferuje noclegi w kilkudziesięciu dużych obiektach hotelowych oraz w niezliczonej ilości mniejszych pensjonatów czy prywatnych kwater. Pod miastem znajdziemy nawet gospodarstwa agroturystyczne czy pola namiotowe.

Zwiedzanie możemy rozpocząć od płyty Rynku Staromiejskiego, na którym znajduje się zabytkowy, gotycki ratusz, wpisany przed laty na listę UNESCO. Na płycie rynku, wyznaczonego w XIII wieku, znajdowały się wcześniej sukiennice. Pod koniec XIV stulecia zdecydowano się na budowę ratusza. Posiada on wysoką wieżę, która jest udostępniana turystom. Warto się na nią wdrapać, bo rozciąga się stąd piękny widok na całą starówkę. W ratuszu funkcjonuje również Muzeum Okręgowe, które posiada naprawdę ogromne zbiory dzieł sztuki – od średniowiecza po czasy współczesne. Dużą atrakcją jest również pomnik Mikołaja Kopernika, który stoi przed ratuszem, a z którym robią sobie zdjęcia turyści.

Z wieży widokowej zauważymy zapewne, że jedna z kamienic na rynku wyróżnia się spośród innych formą oraz gabarytem. To Dwór Artusa, wzniesiony pod koniec XIX wieku, w miejscu poprzedniej, gotyckiej konstrukcji. Przez lata mieściły się tutaj siedziby bractw kupieckich i innych organizacji, zrzeszających najważniejszych mieszkańców. W 1466 roku budynek był świadkiem podpisania drugiego pokoju toruńskiego, dzięki któremu Toruń znalazł się w granicach Polski. Dzisiaj w budynku odbywają się wystawy sztuki, imprezy kulturalne oraz koncerty Orkiestry Symfonicznej. W Toruniu czekają na nas jeszcze inne muzea, zabytkowe kamienice, zamki oraz kościoły, które zachwycają rozmachem oraz bogactwem zdobień. Przypominają nam one o historii całego tego regionu.

Relaks w Pieninach – dlaczego warto?

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na wypoczynek w Pieninach. Dlaczego warto zdecydować się na przyjazd do tej położonej w południowej Polsce krainy? Co sprawia, że przyjeżdżający tu turyści bardzo chętnie powracają w te strony wielokrotnie?

Na pewno główną zaletą tego miejsca są wyjątkowe warunki przyrodnicze i geograficzne. Nie da się ukryć, że teren Pienińskiego Parku Narodowego i okolic jest naprawdę wyjątkowy. Przepływający przez tę okolicę Dunajec tylko dodaje uroku miejscom, w których turysta może naprawdę odpocząć. Znajdziemy tutaj wiele rzadko spotykanych gatunków zarówno wśród flory, jak i fauny. Niezwykle ciekawe jest również miejscowe ukształtowanie terenu. Największą popularnością wśród turystów cieszą się niewątpliwie Trzy Korony, jeden z najwyższych pienińskich szczytów. Trzeba przyznać, że widok ze specjalnie przygotowanego tarasu położonego na samym szczycie Trzech Koron jest niesamowity. Podczas dobrych warunków atmosferycznych w Pieninach możemy bowiem obserwować Tatry i jest to z pewnością spore przeżycie dla każdego turysty.

Warto wybrać się także w Pieniny z innych względów. Znajdziemy tutaj wiele ciekawych miejsc, takich jak Zamek w Niedzicy. Warto przyjechać w te okolice także z tego względu, że panuje tutaj cicha i spokojna atmosfera. Poza najbardziej popularnym turystycznie okresem możemy relaksować się w tych stronach prawdziwą ciszą. Jest to doskonała forma wypoczynku szczególnie dla turystów, którzy potrzebują wyciszenia do pełnego relaksu i zregenerowania sił.

Wybierając się w Pieniny powinniśmy pamiętać o tym, aby zadbać o kwaterunek. Gdzie najlepiej wynająć noclegi? Sromowce Wyżne i Sromowce Niżne, a także Krościenko nad Dunajcem to niewątpliwie najchętniej wybierane przez turystów miejsca kwaterunku. W tych niewielkich miejscowościach baza noclegowa jest naprawdę na wysokim poziomie, a każdy turysta znajdzie tutaj odpowiednią opcję dla siebie [szukając miejsc w internecie, wpisz w wyszukiwarkę frazę: "Sromowce noclegi"]. Najbardziej popularne i najczęściej spotykane w tych stronach są niewątpliwie gospodarstwa agroturystyczne, które dla osób przyjeżdżających w Pieniny z dużych miast stanowią dodatkową atrakcję.

Letnie miasteczko wśród przyrody – Skorzęcin

Wśród łagodnie pofałdowanego krajobrazu Wielkopolski [więcej na: wikipedia.org], otoczony leśnymi terenami, znajduje się Skorzęcin – jedyny w swoim rodzaju ośrodek wypoczynkowy. Każdego lata przyjeżdżają tu tysiące wczasowiczów spragnionych wypoczynku nad jeziorem i nie tylko. Miejscowość, a konkretnie jej część stanowiąca rozległy kompleks letniskowy, położona jest pomiędzy dwoma jeziorami, Białym i Niedzięgiel. Nad tym drugim, znacznie większym, znajduje się główna plaża, otoczona różnymi udogodnieniami i stale unowocześnianą infrastrukturą. Jej charakterystycznym elementem jest oświetlone wieczorami molo, które w dzień służy zarówno spacerom, jak i pełni rolę powierzchni, gdzie można rozłożyć się z ręcznikiem i oddawać kąpielom słonecznym.

Nad jeziorem można wypożyczyć sprzęt wodny różnego rodzaju, skorzystać z rejsów statkiem, pływania na „bananie”, szkółki wakeboardingu, czyli pływania na pojedynczej desce zamiast nart wodnych. Osoby, szukające bardziej zacisznego miejsca, wybrać mogą jezioro Białe, gdzie wczasowiczów jest z reguły mniej. Przy głównej plaży znajdziemy boisko do plażowej piłki siatkowej i nożnej, także wiele ośrodków wypoczynkowych ma własne boiska czy korty. Na najmłodszych czekają place zabaw – w tym jeden również przy samym kąpielisku – i wesołe miasteczko, z pewnością więc nie będą się nudzić. Spotkać tu można także wiele atrakcji znanych z wakacyjnych kurortów – zaplatanie kolorowych warkoczyków, hennowe i naklejane tatuaże, rysowanie portretów, liczne stragany z przekąskami i lodami.

Skorzęcin w lecie to prawdziwe małe miasteczko, gdzie znajdziemy wszystko, czego potrzebujemy. Baza noclegowa [więcej na meteor-turystyka.pl], jaką oferuje położony w lesie ośrodek, to liczne domki, pola namiotowe, domy wczasowe, pensjonaty i hotele. Jest z czego wybierać i każdy znajdzie coś dla siebie. Naraz wszystkie obiekty mogą pomieścić nawet kilka tysięcy turystów, nic więc dziwnego, że alejki Skorzęcina są pełne życia i barwne. Z drugiej strony wystarczy oddalić się odrobinę od głównej trasy prowadzącej na plażę, a już poczujemy, że znajdujemy się wśród przyrody, możemy nawet wypożyczyć rower, aby wybrać się na przejażdżkę malowniczymi szlakami. Szeroka plaża z przeźroczystą wodą, infrastruktura sportowa i nie tylko, liczne bary i restauracje, imprezy, zróżnicowane obiekty oferujące noclegi, Skorzęcin jest świetnie przygotowany na ruch turystyczny i z pewnością znajdziemy w nim coś dla siebie.

Aktywna strona wsi Kruklanki

Obecnie bardzo popularną formą spędzania wolnego czasu jest aktywny wypoczynek. Każdy chce odpoczywać aktywnie i dobrze się czuje na takich wczasach. Oczywiście są specjalne ośrodki, które oferują aktywny wypoczynek, wystarczy zapoznać się z hasłami "ośrodek Kruklanki" lub "noclegi Kruklanki" i wówczas można znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Obiektów noclegowo-wypoczynkowych (zobacz: Kruklanki / meteor-turystyka.pl) jest tu sporo. Dużo osób ma obecnie problemy z nadwagą, powodów tego jest bardzo dużo. Przede wszystkim jest to stres, brak czasu, przez co jadamy w pośpiechu i to najczęściej nie zwracając uwagi na to co jemy. Dlatego też bardzo często jemy w fast foodach i innych barach z niezdrową żywnością. Gmina Kruklanki (zobacz: gmina / wikipedia.org)oferuje intensywne wczasy rekreacyjno-odchudzające. Trenerzy zatroszczą się o odpowiednią kondycję i o to, aby doprowadzić nasze ciało do odpowiedniego stanu. Tutaj głównie mówi się o nastawieniu na intensywne treningi. Jednak jedną z najfajniejszych rzeczy jest to, że treningi odbywają się na świeżym powietrzu, w otoczeniu lasów i polan. Można wówczas jednocześnie zadbać o swoje ciało, a także podziwiać przyrodę Mazur. Kto nie chciałby widzieć wschodu słońca nad polskim jeziorem, przy tym trenując na przykład pilates.

Jeżeli jest mowa o aktywnym spędzaniu wypoczynku, to na mazurach bardzo popularna jest jazda na rowerze. Istnieje bardzo wiele sprawdzonych wypożyczalni, dzięki którym można wypożyczyć sobie dobry jakościowo sprzęt. Jeżeli chodzi o samą intensywność tras, to w gminie jest bardzo dużo szlaków o różnym stopniu trudności. Każdy znajdzie coś dla siebie. Na pewno inny szlak wybierzemy jak zamierzamy podróżować z dzieckiem, a inny szlak jak chcemy pojeździć wyczynowo i pozwiedzać okolicę. Jak widać na mazurach nie można się nudzić, trzeba tylko odpowiednio sprecyzować swoje zainteresowania i to w jakim celu przyjechało się na wakacje.

 

Śnieżka – szczyt Karpacza ponad chmurami

Spędzając wczasy w Karpaczu, nie sposób oprzeć się pokusie zdobycia najwyższego szczytu Karkonoszy, czyli dumnie królującej nad okolicą Śnieżki. Ta majestatyczna góra przyciąga wędrowców swoim dzikim urokiem i tajemniczością. Wierzchołek jest często spowity chmurami, co dodatkowo potęguje wrażenie niesamowitości miejsca.

Ze szczytu Śnieżki rozpościera się szeroka panorama Sudetów, którą można podziwiać z najwyższego piętra Obserwatorium Wysokogórskiego im. Tadeusza Hołdysa. Sam budynek posiada niezwykle ciekawy kształt – są to trzy połączone ze sobą pierścienie, spośród których największy stanowi podstawę wieży, natomiast najmniejszy jej zwieńczenie. Oprócz punktu widokowego obiekt mieści lokal gastronomiczny i toalety. Istnieje również możliwość zakupu drobnych gadżetów związanych z górami – są to np. widokówki z panoramą Sudetów oraz okazjonalne pamiątki.

Na Śnieżce znajduje się ciekawa pod względem architektonicznym kapliczka pw. św. Wawrzyńca. Wybudowano ją w II poł. XVII wieku w stylu barokowym, nadając bryle formę rotundy. Charakterystyczny obiekt stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w regionie. Co roku w rocznicę poświęcenia kaplicy odbywa się tutaj nabożeństwo. Miasto zostało włączone do szlaku turystyki pielgrzymkowej.

Śnieżka odsłania swoje drugie oblicze zimą, kiedy szczyty otulony jest szczelnie warstwą białego puchu. Góra staje się wtedy niemal baśniową krainą, a widok na okolicę z podniebnej perspektywy zostaje w pamięci podróżników na długo. Jednocześnie przykryte śniegiem Sudety wydają się być surowe i niedostępne, co dodaje im specyficznego, niepowtarzalnego uroku.

Chcąc dostać się na szczyt, można skorzystać z wyciągu na pobliską Kopę. Jej dolna stacja znajduje się w samym Karpaczu. Alternatywą może być wyprawa za czeską granicę. Śnieżka jest bowiem własnością obu państw i istnieje możliwość jej zdobycia zarówno od strony polskiej, jak i czeskiej. Taki wariant pozwala na skorzystanie z wyciągu, którego górna stacja znajduje się na szczycie góry. Śnieżka jest najbardziej znaną atrakcją turystyczną regionu. Górę najłatwiej zdobyć, rozpoczynając wyprawę w Karpaczu. Miasto jest jednocześnie rozwiniętą bazą wypoczynkową, dlatego warto jak najwcześniej wyszukać nocleg na kilkudniowy urlop i ruszyć na niezapomnianą wyprawę do samego serca Karkonoszy.

Bazylika w Licheniu Starym

Licheń Stary to mała wieś niedaleko Konina. Jednak znana jest wśród wiernych na całym świecie. A to wszystko za sprawą Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, gdzie od niedawna mieści się największy kościół w Polsce – Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Co roku przyjeżdżają tysiące wiernych, wielu z nich jest tylko przejazdem, ale część decyduje się zostać na dłużej. Pomaga im w tym lokalna baza noclegowa. Nie musimy przeszukiwać ofert z niedalekiego Konina, by znaleźć ciekawe noclegi [http://meteor-turystyka.pl/noclegi,lichen-stary,0.html]. Licheń Stary mimo, że jest małą wsią, także posiada kilka obiektów, gdzie można przenocować.

Słynną bazylikę zbudowano, by upamiętnić objawienia z lat 1813 oraz 1850 – 1852. Początek budowy tej wielkiej konstrukcji sięga roku 1994. Później, miejsce to odwiedzał m.in. ks. prymas Józef Glemp, a także papież Jan Paweł II. W 2001 roku zakończono budowę wieży, a trzy lata później doszło do konsekracji świątyni. Od lipca 2006 roku możemy tu oglądać obraz Cudowny Obraz Matki Bożej Licheńskiej, który znajdował się wcześniej w kościele "Św. Doroty", a rok później oddano do użytku organy. Od kilku lat można też zwiedzać Muzeum im. ks. Józefa Jarzębiowskiego. Pięcionawowa świątynia powstała na planie krzyża, w centralnej części znajduje się kopuła. Dodatkowo powstała także dzwonnica oraz wieża. Zakłada się, że plac przed bazyliką może pomieścić nawet ćwierć miliona wiernych. Bogata jest także symbolika wnętrza kościoła – 52 pary drzwi symbolizują ilość tygodni w roku, a 365 okien liczbę dni. We wnętrzu znajduje się 12 kolumn, symbolizując dwunastu apostołów, a do bazyliki prowadzą 33 stopnie, czyli tyle, ile Jezus żył na ziemi. Znajdują się także trzy kaplice – bł. 108 Męczenników, Piety oraz Św. Trójcy. Spostrzec można ciekawe obrazy i rzeźby, którym warto się przez chwilę przyjrzeć.

Bazylika licheńska to także największe w Polsce organy z dwudziestoma tysiącami piszczałek. Największa z nich ma ponad 10 metrów wysokości. Z oddali przyciąga nie tylko wysoka wieża, ale także kopuła. Jej średnica wynosi 25 m, a wysokość 45 m. Wieża posiada dwa tarasy widokowe – wyższy znajduje się na wysokości prawie 115 metrów. W całym kompleksie znajdują się także dwie dzwonnice, gdzie łącznie znajdują się cztery dzwony.

Przełom Bobru nieopodal Lwówka Śląskiego

U podnóża Gór Kaczawskich oraz Izerskich leży w pięknej okolicy miasteczko o nazwie Lwówek Śląski. Oba masywy przedzielone są doliną rzeki Bóbr, która tworzy tu niezwykle malowniczy przełom. Turyści, których przyciągnie tu ciekawa oferta na udany nocleg, mogą wybrać się na szereg wycieczek po Parku Krajobrazowym Doliny Bobru, podziwiając przy tym urok surowej przyrody.

Pomiędzy Lwówkiem Śląskim i Jelenią Górą rzeka w bardzo efektowny sposób toruje sobie drogę poprzez masyw skalny. Struga żywo płynie krętym i wąskim wąwozem, otoczona z obu stron surowymi ścianami z kamienia. W okolicy występują liczne formacje geologiczne o różnych cechach. Znaleźć tutaj można wielkie skały i groźnie wyglądające osypiska. Wielkie, stare lipy, klony i graby łączą się z sosnami oraz świerkami, tworząc cenny las mieszany, w którym występuje unikalna flora ściółki leśnej. Oprócz mchów znajdują się tu także skupiska niezwykłych roślin, w tym lilii złotogłów oraz czosnku niedźwiedziego. Na rzece wybudowano szereg tam, regulujących nurt. Największa z nich, zbudowana z kamienia, grodzi Bóbr w Pilchowicach, utrzymując dzięki temu rozlewisko zwane Jeziorem Pilchowickim. W Siedlęcinie znajduje się mniejsza zapora, która wpłynęła na utworzenie się Jeziora Modrego, leżącego nieopodal wspaniałego Borowego Jaru.

Na brzegach Bobru szczęściarze nieraz znajdują wśród skał piękne sztuki kamieni półszlachetnych – agatów. Niektórym udaje się także wypłukać nieco złota z nurtu strugi. W samym Lwówku leży grupka unikalnych skał z piaskowca, obdarzonych ciekawymi kształtami. Wśród skałek, które dochodzą nawet do kilkudziesięciu metrów wysokości, a swoją strukturą przypominają słynne Góry Stołowe, wyznaczono atrakcyjną ścieżkę dla gości. Ten teren, nazywany Szwajcarią Lwówecką, leży w parku krajobrazowym, z uwagi na jego szczególne walory widokowe i dydaktyczne. Znajduje się tu punkt obserwacyjny, który pozwala na zobaczenie panoramy pasma Karkonoszy, a ścieżki poboczne umożliwiają spacery wśród majestatycznych skał. Wyznaczono tu wiele miejsc, w których zainteresowani mogą urządzić sobie piknik lub grilla. Przyjezdni, którzy mają tu wykupione noclegi, Lwówek Śląski traktują nieraz jako bazę do wypadów po pięknej i malowniczej okolicy wzdłuż doliny Bobru i wspaniałych skał z piaskowca. Na szlaki wędrowne zaprasza wszystkich tutejszy park krajobrazowy.

Zabytki w Sarbinowie

Coraz częściej zdarza się tak, że mamy ochotę spędzać czas nad Morzem Bałtyckim, nie tylko w sposób bardzo komfortowy, ale przede wszystkim organizujemy sobie wolny czas na zwiedzaniu oraz poznawaniu kurortu, w jakim zamierzamy się zatrzymać. W takim razie, jeśli przykładowo planujemy pobyt w województwie zachodniopomorskim i rzeczywiście już rezerwujemy noclegi Sarbinowo, to chcemy przy okazji przekonać się o tym, jaki zabytków w tym kurorcie możemy się spodziewać. Zbiór noclegów w Meteorze podpowiada już nam przynajmniej kilka z nich.

Pierwszym zabytkiem, jaki rzuca się w oczy, a także jest wymieniane we wszystkich opisach atrakcji turystycznych jest Kościół Parafialny p. w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Posiada on wysoką wieżę. Świątynia pochodzi z początku drugiej połowy XIX wieku. Ciekawostką jest na pewno to, że wykonana została w kształcie ośmiokąta.

Jak już wcześniej wspomniano, również tutejsze pensjonaty i wille mają naznaczone w swojej budowie niesamowitą historię. Dowodem na to jest chociażby Willa Klif, która została wybudowana na samym początku XX wieku. Wyróżnia się on nie tylko tym, że rzeczywiście znajduje się bardzo blisko plaży, ale także bardzo ciekawą budową architektoniczną.

Kolejnym zabytkiem tego typu jest miedzy innymi Pensjonat Oskar, który mieści się przy drodze, która niegdyś była promenadą nadmorską. Oczywiście budynek pochodzi mniej więcej z przełomu XIX oraz XX wieku. Ponadto warto mieć na uwadze, że ta promenada ciągnęła się w bardzo specyficznym miejscu, mianowicie zlokalizowana była na szczycie wydm.

Jeśli już poszukujemy ciekawych, sarbinowskich zabytków, warto wybrać się na cmentarz ewangelicki. Prawdopodobnie pochodzi on z pierwszej połowy XIX wieku. Ponadto znajdował się on w pobliżu mieszącego się niegdyś w Sarbinowie Kościoła Ewangelickiego.

Jeszcze starszym zabytkiem jest chata rybacka, którą datuje się nawet na pochodzenie jej z XVIII wieku. Zatem w Sarbinowie, byłaby to właśnie najstarszy zabytek. Jak widać w samym kurorcie jest naprawdę wiele ciekawych miejsc oraz obiektów, które są godne zobaczenia. Nie trzeba się za bardzo wychylać poza Sarbinowo, żeby rzeczywiście zauważyć miejsca, które pamiętają czasy sprzed stu lat i więcej. Chociaż z powodzeniem można powiedzieć, że rzeczywiście okolice również są naprawdę niesamowite.

Królewskie groby w Płocku

Płock brał udział w wielu wydarzeniach historycznych. Nie dziwi więc fakt, że bywali tu ważni dostojnicy, królowie i książęta. Przełożyło się to na przyszłość miasta, jego rozwój. Tak jak dziś, kiedyś ważne osoby również miały swoje ulubione miasta, w które inwestowały. Trzeba przyznać, że Płock nie powinien mieć w tej kwestii kompleksów. Inwestowano w bazę noclegową – przyjeżdżało tu dużo kupców, więc ten aspekt gospodarczy ukształtował się dość szybko. Ogólnie noclegi Płocka obecnie mają duży wpływ na całą gospodarkę miasta, ponieważ stanowią jego sporą część.

W Płocku przechowywane są szczątki Władysława Hermana. Jednak nie zawsze było to oczywiste i przez całe lata ukrywane, a sami mieszkańcy nie mieli o tym pojęcia. Pierwszą wieść o tym, że pochowany jest tu Herman przekazał Gall Anonim. Jednak to nie jest wszystko, jeżeli chodzi o sławy polskich historii. Jan Długosz w swoich zapiskach kronik donosi o tym, że był tu również pochowany Bolesław Krzywousty, który zmarł w XII wieku. Te pogłoski nie mogły obyć się bez echa, zostały więc potwierdzone i sprawdzone. To doprowadziło do działań Michała Prażmowskiego, ówczesnego biskupa, który po potwierdzeniu autentyczności tych informacji zorganizował budowę grobowca. Aby sprawdzić wszystko dokładnie, zlecono wyszukiwanie prochów, które zostały znalezione zaraz przy prezbiterium. Zostały one przetransportowane w XIX wieku do królewskiej kaplicy, w której znajdował się sarkofag. Sam obiekt jest zrobiony w czarnym marmurze. Opiera się na marmurowej płytowej podstawie. Całość przyozdabiają i jakby unoszą cztery orły. Na przodzie sarkofagu widnieje biały orzeł. Całość dla podkreślenia rangi przyozdobiona jest berłem, koroną i mieczem, które w całości wykonane są z brązu.

Duża wartość całego obiektu i sarkofagu sprawiły, że zostały one zagrabione przez Niemców podczas II wojny światowej. Niestety tam już one pozostały na długi czas. Kaplica była lekko zniszczona po wojnie, jednak już zaraz po jej zakończeniu została ona wyremontowana. Udało się przywrócić jej pierwotny oryginalny styl i wygląd. W latach siedemdziesiątych przeprowadzono badania prochów i zawartości trumien. Udało się ustalić szkielety królów Polski oraz kilkunastu polskich książąt. Obecnie szczątki książąt pochowane są pod podłogą. Szczątki królów złożone są w sarkofagach w Królewskiej Kaplicy, która jest udostępniona dla turystów.

Ryn – wakacje na Mazurach

Wczasy lub wakacje w mazurskiej okolicy? Dla wielu z nas to doskonały pomysł na spędzenie wolnych dni w miłej atmosferze, ciekawym miejscu i bliskim kontakcie z naturą. Jedną z miejscowości cieszących się dużym uznaniem i popularnością wśród turystów jest Ryn. Jest to miasto położone w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, nad jeziorami Ryńskim i Ołów. Miasto posiada doskonałą infrastrukturę, przystosowaną do wizyt licznych turystów. Przyjezdni mogą wynająć sobie pokój w jednym z licznych pensjonatów lub w hotelu, zatrzymać się na nocleg (Meteor) w domku letniskowym lub zdecydować się na rozbicie sobie namiotu, w przeznaczonym do tego miejscu. W mieście znajdują się liczne bary, puby, kawiarnie i restauracje, w których można zjeść smakowity posiłek.

Powstała w 2011 roku ścieżka spacerowo-rekreacyjna jest jedną z atrakcji Rynu, która z całą pewnością spodoba się osobom lubiącym aktywny wypoczynek, kontakt z naturą i oddychanie świeżym powietrzem. Przechadzając się i podziwiając przepiękne krajobrazy, można poczuć prawdziwie mazurski klimat. Ścieżka jest przystosowana i przeznaczona również do jazdy rowerowej. Opasuje ona Jezioro Ołów kilkukilometrową trasą, obfitującą we wspaniałe widoki i malownicze okolice.

Dla wielu z nas wypoczynek jest równoznaczny z plażowaniem. W Rynie znajdziemy czyste, zadbane i utrzymane w doskonałym stanie plaże, zachęcające wręcz, aby cieszyć się ciepłem promieni słonecznych i miękkim piaskiem. Kąpielisko, położone tuż obok plaży, jest ogrodzone oraz strzeżone – można więc pływać i kąpać się bezpiecznie i bez najmniejszych obaw.

Kolejną ciekawą atrakcją – szczególnie dla pasjonatów historii – jest zamek w Rynie, drugi w kolejności największy zamek krzyżacki w Polsce. Został on zbudowany przez Krzyżaków w XIV wieku. W XIX wieku pełnił rolę więzienia, a po II wojnie światowej mieściły się w nim zakłady pracy oraz liczne urzędy. Obecnie został odrestaurowany i mieści Mazurskie Centrum Kongresowo-Wypoczynkowe „Zamek Ryn” i luksusowy, czterogwiazdkowy hotel.

« Older posts