Rodzinne wojaże rodziny BErlam

Paweł, Ola i Darek

Cmentarze w Sandomierzu

Sandomierz to miasto liczące sobie ponad tysiąc lat. Pomimo bogatej historii dziś znane jest głównie jako miejsce akcji jednego z najpopularniejszych polskich seriali – Ojca Mateusza. Jest to krzywdzące stwierdzenie, bo w mieście znajduje się wiele innych wartych uwagi i obejrzenia zabytków i atrakcji. Planując zwiedzanie Sandomierza lepiej poświęcić na to kilka dni, chociaż nawet i one mogą nie wystarczyć, by zobaczyć wszystko. Przez setki lat miasto zamieszkiwały różne grupy etniczne. Dzięki temu powstały różne cmentarze, które obecnie stanowią zabytki i atrakcje turystyczne. Cały jeden dzień można poświęcić właśnie na zwiedzanie różnych nekropolii.

Pierwszym punktem na tej liście są Sandomierskie Powązki, czyli cmentarz katedralny. Założony został w 1792 roku i jak nazwa wskazuje w pobliżu katedry. Jest to jeden z większych cmentarzy w kraju. Pochowano na nim zarówno zwykłych obywateli jak i osoby znane i zasłużone dla miasta. Znajdujące się tutaj stare pomniki i kaplice stanowią ważny zabytek. Pod względem artystycznym i historycznym są bezcenne. W północnej części cmentarza znajduje się mogiła żołnierzy poległych w bitwie pod Pielaszowem. W czasie drugiej wojny światowej znajdował się tu cmentarz dla żołnierzy Wermachtu i SS. W pobliżu mogiły znajduje się ołtarz oraz liczne tablice upamiętniające poświęcenie żołnierzy. W tej części cmentarza katedralnego znajdują się poszczególne groby prawosławne. Do dzisiejszych czasów przetrwało jedynie 40 nagrobków i krzyży. W innej części miasta znajduje się cmentarz parafii Nawrócenia św. Pawła, nazywany inaczej Cmentarzem Świętopawelskim. Powstał on ponad 200 lat temu. Spoczywa tam około 12 tysięcy zmarłych. Nowych pochówków dokonuje się jedynie w istniejących już katakumbach i grobowcach, a 60 nagrobków z tego cmentarza ma wartość zabytkową.

Spoczywają tu bohaterowie zrywów narodowych, osoby zasłużone i sławne oraz związani z Sandomierzem księża. W Sandomierzu mieszkało też dużo Żydów. W piętnastym wieku cmentarz istniał w okolicach synagogi. W dziewiętnastym wieku powstał kolejny, tym razem przy ulicy Suchej. Znajdują się tam macewy, pomniki i piramidalne lapidarium z nagrobków ze zniszczonych cmentarzy. Ostatnim miejscem na liście sandomierskich cmentarzy jest cmentarz wojenny Żołnierzy Armii Radzieckiej. Spoczywa tu łącznie 12 tysięcy osób. Aby zwiedzić wszystkie zabytki oferowane przez Sandomierz warto skorzystać z możliwości wynajęcia pokoju na czas pobytu. Można zatrzymać się w hotelach Pod Ciżemką, Sarmacie lub Rezydencji Staromiejskiej.

Co jeszcze warto zobaczyć w Ustrzykach?

Ustrzyki Dolne są malowniczą miejscowością. Przepiękne zabytki, muzea, pomniki, kościoły – w Ustrzykach jest ich naprawdę mnóstwo. Potrzeba więcej niż jednego dnia, by zobaczyć te wszystkie wspaniałości, które oferuje miasto, dlatego warto skorzystać z bazy noclegowej, którą nam proponuje [meteor-turystyka.pl]. Wypoczywając w Ustrzykach nie sposób pominąć Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego, którego bogactwa i zbiory można podziwiać w nietypowych i przepięknych ekspozycjach. Można poznać wiele interesujących faktów na temat historii Bieszczadów, ich geologii, ochrony, bogatej fauny oraz flory.

Innym miejscem wartym zobaczenia jest kolejne muzeum – Muzeum Młynarstwa, które zostało założone w 1925 roku. Ogromny młyn ma pięć kondygnacji, na których znajduje się mnóstwo przyrządów i maszyn do mielenia zbóż. Pomimo, że urządzenia były wyprodukowane w okresie międzywojennym, to zachowały się w stanie bardzo dobrym. Oprócz szerokich młynarskich zbiorów są tu także eksponaty rolnicze i wiejskie, które pokazują jak wyglądało życie codzienne ludzi w tamtych czasach.

Warty uwagi jest także barokowy kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Bieszczadzkiej. Został on wybudowany w XIII wieku, jego ściany wewnątrz przedzielone zostały pilastrami. Największą uwagę skupia ambona z czasów baroku, która nad sobą ma baldachim w stylu rokokowym. W kościele można znaleźć również wiekową chrzcielnicę z XVIII wieku, przypominającą łódkę z rzeźbionym wizerunkiem Dzieciątka Jezus oraz krzyżem. Kościół ten stanowi duchową ostoję Ustrzyk Dolnych. Miejsce to chętnie odwiedzają przejezdni turyści, szukając chwili skupienia i zadumy.

W Ustrzykach jest jeszcze jeden kościół, pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, wzniesiony na początku XX wieku. Mimo dwóch wojen światowych z zewnątrz przetrwał bez żadnego uszczerbku. Uszkodzeniu uległo jednak jego wnętrze, gdyż w czasach wojny został on przerobiony na zbiornik zbóż. Zniszczono wówczas ołtarz główny oraz kilka obrazów. Dopiero po trzydziestu latach usunięto zniszczenia i utworzono samodzielną placówkę duszpasterską. W Kościele na ścianach widnieją piękne zabytkowe obrazy. Jeden przedstawia Matkę Boską i pochodzi z XVI wieku, drugi natomiast świętego Józefa i jest z XVII wieku. W kościele nie zabrakło także przepięknych witraży, świętego Stanisława Kostki oraz świętego Kazimierza. Kościół ten jest centrum kultu Matki Boskiej.

Atrakcje Darłówka Zachodniego

Atrakcje Darłówka Zachodniego to temat, który interesuje wszystkich, którzy chcą tam spędzić choć krótki urlop. Na jakie atrakcje można liczyć w tym miejscu? Baza noclegowa jest tam bardzo dobra,ale czy atrakcje również?

Mówiąc o atrakcjach tego miejsca, mamy tak naprawdę na myśli atrakcje bardzo nowoczesne. Zabytków w pełnym tego słowa znaczeniu w Darłówku Zachodnim nie znajdziemy. W zamian za to jest rozległy rejon przy kanale uchodzącym do morza – przedsmak portu, który znajduje się pomiędzy Darłówkiem a Darłowem. To miejsce może być atrakcją turystyczną. Można tu obserwować życie portu, którego nie znamy. Mnóstwo statków, rybacy, ciekawe obiekty, które wypływają w rejsy z turystami – to tylko wycinek tego, co można tam zobaczyć.

Rozsuwany most

Rozsuwany most rozdzielający wschodnią i zachodnią część Darłówka to atrakcja, którą w tym miejscu można obserwować codziennie. Zlokalizowany jest na kanale, którym pływają statki i w razie potrzeby rozsuwa się, by mogły one przepłynąć. Ogromny most z łatwością rozsuwający się robi bardzo duże wrażenie. 

Atrakcje dla wszystkich

Darłówko Zachodnie to rejon, w którym turyści mają dużo do powiedzenia. Wszystkie punkty handlowe, restauracje i inne miejsca ukierunkowują się na turystów i to jest niewątpliwie bardzo atrakcyjne. Zaopatrzenie punktów handlowych zachwyca, co najciekawsze ceny również. Można tu kupić wiele interesujących pamiątek, po czym dobrze zjeść w jednej z wielu wspaniałych restauracji. Takie atrakcje można polecić praktycznie każdemu. Rzecz jasna największą atrakcją jest plaża. Duża, czysta, rozciągająca się na znacznej długości, jest idealnym miejscem wypoczynku. Noclegi Darłówko ma w swojej ofercie różnorodne, a sam pobyt w tym miejscu zapewni wiele atrakcji. Przyjazd tutaj nigdy nie jest złą decyzją, sam pobyt zaś z pewnością nie będzie jedynym.