Wybierając się do Bydgoszczy warto mieć jasno nakreślony plan wycieczki. Nie jest to miasto tego typu, gdzie jest mnóstwo popularnych zabytków i atrakcji. Lepiej sobie wcześniej wszystko zaplanować łącznie z dalszymi wyjazdami, które są obowiązkowe będąc w okolicach Bydgoszczy, jak choćby Biskupin – osada pochodząca z ósmego wieku przed naszą erą, a raczej jej rekonstrukcja zbudowana w miejscu, gdzie kiedyś się ona znajdowała, a wykopaliska to potwierdziły. Jest to znakomita lekcja historii, nie tylko dla najmłodszych. Warto również wybrać się w Bory Tucholskie, które są oddalone około godziny drogi samochodem od Bydgoszczy. Znajduje się tam wiele ścieżek leśnych, rzek, po których można zorganizować spływy kajakowe.

W samej Bydgoszczy również są miejsca warte polecenia. JuraPark Solec Kujawski to znakomite miejsce do spędzenia wielu godzin całą rodziną. Znakomita lekcja historii i geografii. Rekonstrukcje w prawdziwych rozmiarach wielu dinozaurów na pewno zachwycą najmłodszych. Dla nich również przygotowany jest znakomity, ogromny plac zabaw, na którym mogą się one pobawić, a rodzice spokojnie odpocząć. Znajdują się tam również restauracje, więc można zjeść ciepły posiłek po zwiedzaniu.

Będąc w Bydgoszczy obowiązkiem jest udanie się do Opery Nova, tereny i wyspa na około tej opery to już ogromna atrakcja i pomysł na spędzenie miłego popołudnia. Trzeba wiedzieć, że jest to ogromna atrakcja w całej okolicy i otrzymanie biletów na jakiekolwiek spektakle graniczy z cudem, dlatego też planując wycieczkę do Bydgoszczy w bilety do Opery trzeba zaopatrzyć się co najmniej miesiąc wcześniej, aby potem móc w pełni skorzystać z największej atrakcji tego miasta. Dla osób lubiących sport warte polecenia jest pójście na mecz Zawiszy Bydgoszcz, grającej na nowoczesnym stadionie o pojemności około 20 tysięcy widzów, efekty niezapomniane.

Baza noclegowa w Bydgoszczy jest znakomicie rozbudowana, dlatego też nie ma się co martwić o nocleg. Katalog miejsc do spania (Bydgoszcz – Meteor) jest pomocny przy poszukiwaniu noclegów nawet na ostatnią chwilę. Wiele hoteli, również tych luksusowych oraz mniejsze pensjonaty i miejsca w prywatnych pokojach zapewniają dobre warunki.