Licheń Stary to mała wieś niedaleko Konina. Jednak znana jest wśród wiernych na całym świecie. A to wszystko za sprawą Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, gdzie od niedawna mieści się największy kościół w Polsce – Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Co roku przyjeżdżają tysiące wiernych, wielu z nich jest tylko przejazdem, ale część decyduje się zostać na dłużej. Pomaga im w tym lokalna baza noclegowa. Nie musimy przeszukiwać ofert z niedalekiego Konina, by znaleźć ciekawe noclegi []. Licheń Stary mimo, że jest małą wsią, także posiada kilka obiektów, gdzie można przenocować.

Słynną bazylikę zbudowano, by upamiętnić objawienia z lat 1813 oraz 1850 – 1852. Początek budowy tej wielkiej konstrukcji sięga roku 1994. Później, miejsce to odwiedzał m.in. ks. prymas Józef Glemp, a także papież Jan Paweł II. W 2001 roku zakończono budowę wieży, a trzy lata później doszło do konsekracji świątyni. Od lipca 2006 roku możemy tu oglądać obraz Cudowny Obraz Matki Bożej Licheńskiej, który znajdował się wcześniej w kościele „Św. Doroty”, a rok później oddano do użytku organy. Od kilku lat można też zwiedzać Muzeum im. ks. Józefa Jarzębiowskiego. Pięcionawowa świątynia powstała na planie krzyża, w centralnej części znajduje się kopuła. Dodatkowo powstała także dzwonnica oraz wieża. Zakłada się, że plac przed bazyliką może pomieścić nawet ćwierć miliona wiernych. Bogata jest także symbolika wnętrza kościoła – 52 pary drzwi symbolizują ilość tygodni w roku, a 365 okien liczbę dni. We wnętrzu znajduje się 12 kolumn, symbolizując dwunastu apostołów, a do bazyliki prowadzą 33 stopnie, czyli tyle, ile Jezus żył na ziemi. Znajdują się także trzy kaplice – bł. 108 Męczenników, Piety oraz Św. Trójcy. Spostrzec można ciekawe obrazy i rzeźby, którym warto się przez chwilę przyjrzeć.

Bazylika licheńska to także największe w Polsce organy z dwudziestoma tysiącami piszczałek. Największa z nich ma ponad 10 metrów wysokości. Z oddali przyciąga nie tylko wysoka wieża, ale także kopuła. Jej średnica wynosi 25 m, a wysokość 45 m. Wieża posiada dwa tarasy widokowe – wyższy znajduje się na wysokości prawie 115 metrów. W całym kompleksie znajdują się także dwie dzwonnice, gdzie łącznie znajdują się cztery dzwony.