Poznawania polskich miast ciąg dalszy. Ostatnio przemierzyliśmy zabytkowy Toruń, teraz czas na kolejną perełkę. Gliwice są jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się miast w aglomeracji Śląskiej. Gwarantem sukcesu tego miejsca jest jego doskonałe położenie. Znajduje się tu jeden z największych węzłów komunikacyjnych w Polsce, to tutaj właśnie przecinają się autostrady A1 i A4.

Będąc w Gliwicach warto poświęcić choć chwilę na zwiedzanie. Najlepiej zacząć od najstarszej części miasta czyli od Starego Rynku. Granice Gliwickiego rynku wyznaczają ul. Dolnych Wałów i Górnych Wałów. Rynek ma kształt prostokątny, w jego centralnym miejscu znajduje się ratusz. Został on wybudowany w XV wieku. Podczas prac archeologicznych odkryto w piwnicach budynku pozostałości po murach pierwszego drewnianego ratusza, który wybudowano pod koniec XIII wieku. Warto zajrzeć do sal reprezentacyjnych oraz zlokalizowanej w piwnicach ratusza kawiarni. W ścisłym centrum miasta znajduje się również wspaniała neogotycka, neorenesansowa rezydencja jednego z największych potentatów XIX wiecznych Gliwic – Oscara Caro. Dzisiaj budynek zwany jest Willą Caro, zachwyca wspaniałą architekturą. Turyści mogą podziwiać wystawę stałą. Jest to część Muzeum Gliwickiego, poza salami reprezentacyjnymi można tu również podziwiać ekspozycję etnograficzną poświęconej wsi śląskiej.

Wśród zabytków znajdujących się w obrębie Starego Rynku na uwagę zasługuje Zamek Piastowski. Jest to budowla o charakterze obronnym powstała w XIV wieku. Gruntowną przebudowę miała w XIV i XV wieku. W rezultacie łączy w sobie cechy budowli renesansowej i gotyckiej. Obecnie mieści się tu jeden z oddziałów Muzeum w Gliwicach.

W Gliwicach znajduje się też największa uczelnia techniczna w Polsce- Politechnika Śląska. Warto zapoznać się ze wspaniałymi zbiorami kopalin z całego świata w Muzeum Geologii Złóż im. Czesława Poborskiego na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej. Wizyta w Muzeum ma ogromny walor edukacyjny. Tutaj można z bliska przyjrzeć się skałom i minerałom występującym w skorupie ziemskiej.

Wśród zabytków architektury na wzmiankę zasługuje Dom Tekstylny Weichamanna. Jest to doskonały przykład budownictwa modernistycznego, wybudowany w latach 20-tych ubiegłego wieku. Budowla jak na owe czasy była bardzo nowatorska i była inspiracją do budowy innych domów towarowych na terenie Niemiec.

Gliwice to też zabytki architektury sakralnej. Wspaniały kościół katedralny św Apostołów Piotra i Pawła wzniesiony pod koniec XIX czy znajdujący się na starówce Kościół Wszystkich świętych. To właśnie w tym mieście Niemcy urządzili również słynną prowokację gliwicką. Grupa przebranych esesmanów w przeddzień inwazji Niemiec na Polskę, napadła niemiecką radiostację i nadała komunikat w języku Polskim. Powołując się na tą słynną prowokację Hitler uzasadniał swoją decyzję inwazji na nasz kraj.

Gliwice kuszą do tego by zostać tu na nieco dłużej. Narzekać można nieco na powietrze. Przez jedną z największych instytucji badawczych w Europie, Gliwice zostały jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Intensywny rozwój ma jednak swoją cenę. Bez względu na porę roku o noclegi w Gliwicach jest łatwo. Miasto jest nastawione głównie na inwestorów. Dlatego też mamy bogaty wybór ośrodków noclegowych o charakterze biznesowym. Nie brak również tanich noclegów w hostelach czy motelach w standardzie ekonomicznym. Z roku na rok baza noclegowa Gliwic powiększa się o nowe komfortowe obiekty, spełniające najbardziej wyśrubowane wymagania przybywających licznie tu gości.