Dostępne w Polsce ubezpieczenia komunikacyjne najczęściej wybierane dzieli się na te, które są obowiązkowe oraz takie, których nie mamy obowiązku wykupienia. Zalicza się je do ubezpieczeń majątkowych. Każdy, kto decyduje się na posiadanie samochodu ma obowiązek wykupienia polisy OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Przyjrzyjmy się bliżej polisom oferowanym przez towarzystwa ubezpieczeniowe polskim kierowcom.

Co zapewnia ubezpieczenie OC?

Jak wspomnieliśmy już we wstępie, polskie prawo nakazuje wszystkim posiadaczkom samochodów wykupienie polisy OC. Jest to jedyne ubezpieczenie obowiązkowe. Jego brak może skutkować naprawdę wysoką karą. Warto pamiętać, że taka polisa jest przypisana do samochodu, a nie do właściciela. Co to oznacza? Jeśli jesteśmy posiadaczkami jednego auta, to wykupujemy jedną polisę OC. Jeżeli jednak mamy trzy samochody, zobowiązani jesteśmy do wykupienia aż trzech ubezpieczeń. Warto pamiętać, że OC jest obowiązkowe również w przypadku:

-motorowerów;

-ciągników rolniczych;

-pojazdów wolnobieżnych;

-przeczep/

Posiadanie OC jest obowiązkowe nawet wtedy, kiedy z pojazdu nie zamierzamy korzystać.

Jakie ubezpieczenia komunikacyjne nieobowiązkowe są dostępne dla polskich kierowców?

Polscy ubezpieczyciele oferują również ubezpieczenia komunikacyjne nieobowiązkowe. Nie trzeba ich wykupywać, ale ich posiadanie gwarantuje naprawdę szeroką ochronę. Do takich polis zalicza się:

-AC;

-NNW;

-Assistance.

Ubezpieczenie AC

Jest to popularne Autocasco. Zapewnia ono ochronę na wypadek, gdyby nasze auto zostało zniszczone bądź skradzione. To, jaki jest zakres ochrony jest uzależniony od tego, jaką umowę zdecydujemy się podpisać z firmą ubezpieczeniową. Warto pamiętać, że AC może nas chronić przed zniszczeniami spowodowanymi między innymi pożarem, ulewnym deszczem czy wichurą.

Ubezpieczenie NNW

To ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. W tym przypadku chronione jest zdrowe i życie zarówno kierowcy, jak i pasażerów. Decydując się na wykupienie ubezpieczenia NNW, można liczyć między innymi na zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji, jeśli będziemy wymagać takiej pomocy na skutek wypadku. Warto pamiętać, że dobra polisa NNW zapewnia nam ochronę na wypadek zdarzeń nie tylko w trakcie jazdy, ale również tych, które miały miejsce, kiedy wsiadaliśmy bądź wysiadaliśmy z samochodu. Warto pamiętać, że im wyższa suma ubezpieczenia, tym większe ubezpieczenie otrzymamy.

Decydując się na posiadanie samochodu, warto rozważyć zakup również tych ubezpieczeń, które nie są obowiązkowe. Dzięki nim można podczas jazdy poczuć się zdecydowanie bezpieczniej.