Płock brał udział w wielu wydarzeniach historycznych. Nie dziwi więc fakt, że bywali tu ważni dostojnicy, królowie i książęta. Przełożyło się to na przyszłość miasta, jego rozwój. Tak jak dziś, kiedyś ważne osoby również miały swoje ulubione miasta, w które inwestowały. Trzeba przyznać, że Płock nie powinien mieć w tej kwestii kompleksów. Inwestowano w bazę noclegową – przyjeżdżało tu dużo kupców, więc ten aspekt gospodarczy ukształtował się dość szybko. Ogólnie noclegi Płocka obecnie mają duży wpływ na całą gospodarkę miasta, ponieważ stanowią jego sporą część.

W Płocku przechowywane są szczątki Władysława Hermana. Jednak nie zawsze było to oczywiste i przez całe lata ukrywane, a sami mieszkańcy nie mieli o tym pojęcia. Pierwszą wieść o tym, że pochowany jest tu Herman przekazał Gall Anonim. Jednak to nie jest wszystko, jeżeli chodzi o sławy polskich historii. Jan Długosz w swoich zapiskach kronik donosi o tym, że był tu również pochowany Bolesław Krzywousty, który zmarł w XII wieku. Te pogłoski nie mogły obyć się bez echa, zostały więc potwierdzone i sprawdzone. To doprowadziło do działań Michała Prażmowskiego, ówczesnego biskupa, który po potwierdzeniu autentyczności tych informacji zorganizował budowę grobowca. Aby sprawdzić wszystko dokładnie, zlecono wyszukiwanie prochów, które zostały znalezione zaraz przy prezbiterium. Zostały one przetransportowane w XIX wieku do królewskiej kaplicy, w której znajdował się sarkofag. Sam obiekt jest zrobiony w czarnym marmurze. Opiera się na marmurowej płytowej podstawie. Całość przyozdabiają i jakby unoszą cztery orły. Na przodzie sarkofagu widnieje biały orzeł. Całość dla podkreślenia rangi przyozdobiona jest berłem, koroną i mieczem, które w całości wykonane są z brązu.

Duża wartość całego obiektu i sarkofagu sprawiły, że zostały one zagrabione przez Niemców podczas II wojny światowej. Niestety tam już one pozostały na długi czas. Kaplica była lekko zniszczona po wojnie, jednak już zaraz po jej zakończeniu została ona wyremontowana. Udało się przywrócić jej pierwotny oryginalny styl i wygląd. W latach siedemdziesiątych przeprowadzono badania prochów i zawartości trumien. Udało się ustalić szkielety królów Polski oraz kilkunastu polskich książąt. Obecnie szczątki książąt pochowane są pod podłogą. Szczątki królów złożone są w sarkofagach w Królewskiej Kaplicy, która jest udostępniona dla turystów.