U podnóża Gór Kaczawskich oraz Izerskich leży w pięknej okolicy miasteczko o nazwie Lwówek Śląski. Oba masywy przedzielone są doliną rzeki Bóbr, która tworzy tu niezwykle malowniczy przełom. Turyści, których przyciągnie tu ciekawa oferta na udany nocleg, mogą wybrać się na szereg wycieczek po Parku Krajobrazowym Doliny Bobru, podziwiając przy tym urok surowej przyrody.

Pomiędzy Lwówkiem Śląskim i Jelenią Górą rzeka w bardzo efektowny sposób toruje sobie drogę poprzez masyw skalny. Struga żywo płynie krętym i wąskim wąwozem, otoczona z obu stron surowymi ścianami z kamienia. W okolicy występują liczne formacje geologiczne o różnych cechach. Znaleźć tutaj można wielkie skały i groźnie wyglądające osypiska. Wielkie, stare lipy, klony i graby łączą się z sosnami oraz świerkami, tworząc cenny las mieszany, w którym występuje unikalna flora ściółki leśnej. Oprócz mchów znajdują się tu także skupiska niezwykłych roślin, w tym lilii złotogłów oraz czosnku niedźwiedziego. Na rzece wybudowano szereg tam, regulujących nurt. Największa z nich, zbudowana z kamienia, grodzi Bóbr w Pilchowicach, utrzymując dzięki temu rozlewisko zwane Jeziorem Pilchowickim. W Siedlęcinie znajduje się mniejsza zapora, która wpłynęła na utworzenie się Jeziora Modrego, leżącego nieopodal wspaniałego Borowego Jaru.

Na brzegach Bobru szczęściarze nieraz znajdują wśród skał piękne sztuki kamieni półszlachetnych – agatów. Niektórym udaje się także wypłukać nieco złota z nurtu strugi. W samym Lwówku leży grupka unikalnych skał z piaskowca, obdarzonych ciekawymi kształtami. Wśród skałek, które dochodzą nawet do kilkudziesięciu metrów wysokości, a swoją strukturą przypominają słynne Góry Stołowe, wyznaczono atrakcyjną ścieżkę dla gości. Ten teren, nazywany Szwajcarią Lwówecką, leży w parku krajobrazowym, z uwagi na jego szczególne walory widokowe i dydaktyczne. Znajduje się tu punkt obserwacyjny, który pozwala na zobaczenie panoramy pasma Karkonoszy, a ścieżki poboczne umożliwiają spacery wśród majestatycznych skał. Wyznaczono tu wiele miejsc, w których zainteresowani mogą urządzić sobie piknik lub grilla. Przyjezdni, którzy mają tu wykupione noclegi, Lwówek Śląski traktują nieraz jako bazę do wypadów po pięknej i malowniczej okolicy wzdłuż doliny Bobru i wspaniałych skał z piaskowca. Na szlaki wędrowne zaprasza wszystkich tutejszy park krajobrazowy.