Każdy mieszkaniec Lublina wie, że w mieście wiele się dzieje. Najwięcej wydarzeń ma miejsce latem, ale także w sezonie jesienno-zimowym nie brakuje atrakcji. Lublin organizuje wiele imprez kulturalnych i muzycznych, tak, by nie zabrakło wrażeń zarówno lublinianom, jak i odwiedzającym miasto turystom.
Duże zagęszczenie wyższych uczelni sprawia, że przeważającą grupę stanowią studenci przyjeżdżający się tu kształcić zarówno z innych miast w kraju, jak i z zagranicy. Organizowane corocznie Juwenalia nazywane Kozienaliami – od symbolu miasta – koziołka, są tu obchodzone nadzwyczaj hucznie. Ich rozpoczęcie zwiastuje obchód przez miasto od lubelskiego deptaka, przez cały Rynek aż do Placu Zamkowego, gdzie następuje uroczyste rozpoczęcie niemal miesięcznej imprezy bogatej w liczne wydarzenia kulturalne i koncerty sponsorowane przez miasto.

Lubelska „Noc Kultury” (https://pl-pl.facebook.com/NocKultury/) to kolejne wydarzenie cieszące się olbrzymią popularnością. Organizowane są koncerty, wystawy, czy seanse filmowe. Podczas tej szczególnej nocy miasto tętni życiem, a wiele kulturalnych atrakcji dostępnych jest dla zwiedzających przez całą dobę. Każdego lata w Lublinie odbywa się także Carnaval Sztukmistrzów. To impreza, na której można podziwiać niesamowite umiejętności kuglarzy, iluzjonistów, akrobatów i magików. Pokazy mają miejsce na otwartej przestrzeni miasta by każdy mógł w nich uczestniczyć. Gromadzące się z tej okazji tłumy są dowodem na to, że warto zobaczyć to widowisko. Lublin zimą dba także o zachowanie świątecznego klimatu. Co roku przy ratuszu zostaje wystawiona olbrzymia choinka z ozdobami, a nieco dalej – na placu po farze, szopka z figurami Maryi, Jezusa i Józefa oraz prawdziwymi zwierzętami.

W Lublinie odbywają się również jarmarki tematyczne – Bożonarodzeniowe, czy Wielkanocne, podczas których handlarze wystawiają swoje stragany w centrum miasta i sprzedają własne wyroby rękodzielnicze oraz lokalne przysmaki.

W Lublinie z pewnością można spędzić wspaniały i magiczny czas. Moc atrakcji coraz częściej przyciąga do miasta także turystów, zwłaszcza na ciekawe imprezy, koncerty i wydarzenia związane z kulturą i sztuką. Dzięki temu miasto dynamicznie rozwija się i obecnie baza noclegowa jest już bardzo obszerna. Dostępność () hoteli, moteli, schronisk i innych miejsc pomaga odwiedzającym znaleźć dla siebie dogodne noclegi. Miasto stale rozwija i ubogaca swoją ofertę kulturalną, tak aby zachęcać i przyciągać do siebie jeszcze więcej odwiedzających.