Wczasy lub wakacje w mazurskiej okolicy? Dla wielu z nas to doskonały pomysł na spędzenie wolnych dni w miłej atmosferze, ciekawym miejscu i bliskim kontakcie z naturą. Jedną z miejscowości cieszących się dużym uznaniem i popularnością wśród turystów jest Ryn. Jest to miasto położone w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, nad jeziorami Ryńskim i Ołów. Miasto posiada doskonałą infrastrukturę, przystosowaną do wizyt licznych turystów. Przyjezdni mogą wynająć sobie pokój w jednym z licznych pensjonatów lub w hotelu, zatrzymać się na nocleg (Meteor) w domku letniskowym lub zdecydować się na rozbicie sobie namiotu, w przeznaczonym do tego miejscu. W mieście znajdują się liczne bary, puby, kawiarnie i restauracje, w których można zjeść smakowity posiłek.

Powstała w 2011 roku ścieżka spacerowo-rekreacyjna jest jedną z atrakcji Rynu, która z całą pewnością spodoba się osobom lubiącym aktywny wypoczynek, kontakt z naturą i oddychanie świeżym powietrzem. Przechadzając się i podziwiając przepiękne krajobrazy, można poczuć prawdziwie mazurski klimat. Ścieżka jest przystosowana i przeznaczona również do jazdy rowerowej. Opasuje ona Jezioro Ołów kilkukilometrową trasą, obfitującą we wspaniałe widoki i malownicze okolice.

Dla wielu z nas wypoczynek jest równoznaczny z plażowaniem. W Rynie znajdziemy czyste, zadbane i utrzymane w doskonałym stanie plaże, zachęcające wręcz, aby cieszyć się ciepłem promieni słonecznych i miękkim piaskiem. Kąpielisko, położone tuż obok plaży, jest ogrodzone oraz strzeżone – można więc pływać i kąpać się bezpiecznie i bez najmniejszych obaw.

Kolejną ciekawą atrakcją – szczególnie dla pasjonatów historii – jest zamek w Rynie, drugi w kolejności największy zamek krzyżacki w Polsce. Został on zbudowany przez Krzyżaków w XIV wieku. W XIX wieku pełnił rolę więzienia, a po II wojnie światowej mieściły się w nim zakłady pracy oraz liczne urzędy. Obecnie został odrestaurowany i mieści Mazurskie Centrum Kongresowo-Wypoczynkowe „Zamek Ryn” i luksusowy, czterogwiazdkowy hotel.