Spędzając wczasy w Karpaczu, nie sposób oprzeć się pokusie zdobycia najwyższego szczytu Karkonoszy, czyli dumnie królującej nad okolicą Śnieżki. Ta majestatyczna góra przyciąga wędrowców swoim dzikim urokiem i tajemniczością. Wierzchołek jest często spowity chmurami, co dodatkowo potęguje wrażenie niesamowitości miejsca.

Ze szczytu Śnieżki rozpościera się szeroka panorama Sudetów, którą można podziwiać z najwyższego piętra Obserwatorium Wysokogórskiego im. Tadeusza Hołdysa. Sam budynek posiada niezwykle ciekawy kształt – są to trzy połączone ze sobą pierścienie, spośród których największy stanowi podstawę wieży, natomiast najmniejszy jej zwieńczenie. Oprócz punktu widokowego obiekt mieści lokal gastronomiczny i toalety. Istnieje również możliwość zakupu drobnych gadżetów związanych z górami – są to np. widokówki z panoramą Sudetów oraz okazjonalne pamiątki.

Na Śnieżce znajduje się ciekawa pod względem architektonicznym kapliczka pw. św. Wawrzyńca. Wybudowano ją w II poł. XVII wieku w stylu barokowym, nadając bryle formę rotundy. Charakterystyczny obiekt stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w regionie. Co roku w rocznicę poświęcenia kaplicy odbywa się tutaj nabożeństwo. Miasto zostało włączone do szlaku turystyki pielgrzymkowej.

Śnieżka odsłania swoje drugie oblicze zimą, kiedy szczyty otulony jest szczelnie warstwą białego puchu. Góra staje się wtedy niemal baśniową krainą, a widok na okolicę z podniebnej perspektywy zostaje w pamięci podróżników na długo. Jednocześnie przykryte śniegiem Sudety wydają się być surowe i niedostępne, co dodaje im specyficznego, niepowtarzalnego uroku.

Chcąc dostać się na szczyt, można skorzystać z wyciągu na pobliską Kopę. Jej dolna stacja znajduje się w samym Karpaczu. Alternatywą może być wyprawa za czeską granicę. Śnieżka jest bowiem własnością obu państw i istnieje możliwość jej zdobycia zarówno od strony polskiej, jak i czeskiej. Taki wariant pozwala na skorzystanie z wyciągu, którego górna stacja znajduje się na szczycie góry. Śnieżka jest najbardziej znaną atrakcją turystyczną regionu. Górę najłatwiej zdobyć, rozpoczynając wyprawę w Karpaczu. Miasto jest jednocześnie rozwiniętą bazą wypoczynkową, dlatego warto jak najwcześniej wyszukać nocleg na kilkudniowy urlop i ruszyć na niezapomnianą wyprawę do samego serca Karkonoszy.