Nowy Sącz to miasto położone w południowej Małopolsce, na terenie Beskidu Sądeckiego, w Kotlinie Sądeckiej. Doskonale połączone ze stolicą Małopolski – Krakowem za pomocą komunikacji autokarowej i kolejowej, w odległości 2 godzin drogi. Struktura noclegowa Nowego Sącza to zaplecze przydatne, gdy decydujemy się poznać Beskid Sądecki, ale przede wszystkim doskonałe miejsce na trasie poznania innych ciekawych miejscowości: Starego Sącza, Krynicy Zdrój. Warto także zdecydować się na chwilę relaksu w niedaleko zlokalizowanych Pieninach.

Miasto utożsamiane jest z drugim co do wielkości po Krakowie Rynkiem i od tego właśnie miejsca warto rozpocząć poznawanie miasta. Czeka tam na nas przede wszystkim moc zabytków, kościołów, miejsca związane z regionem – największy w Małopolsce Park Etnograficzny, czy niedawno otwarte Miasteczko Galicyjskie – atrakcja, która zachwyca i pozwala przenieść się w dawne czasy, by poznać urok tego miejsca.

Tereny związane z miastem to zdecydowanie gratka dla miłośników architektury drewnianej, okoliczne miejscowości to przede wszystkim cerkwie Beskidu Sądeckiego, połemkowskie miejsca kultury prawosławnej i unickiej, których jest ponad 70. Pełno tu zabytków, a prężnie działające Muzeum Okręgowe to instytucja, która pokazuje żywą kulturę województwa i regionu. Godne polecenia są miejsca oddziału Muzeum Nowosądeckiego – Dom Gotycki, zwany Domem Kanoniczym, Miasteczko Galicyjskie, Sądecki Park Etnograficzny, Galeria Marii Ritter i stare wnętrza mieszczańskie czy Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu.

Zespół Starego Miasta położony jest w widłach Dunajca i Kamienicy. Układ urbanistyczny jest w stanie nienaruszonym, a powstał w XIII wieku. Pośrodku stoi ratusz, obecny gmach powstał w latach 1895-1897, po pożarze poprzedniego, który miał miejsce w 1894 roku. Okazała budowla, o bogato zdobionej elewacji jest dziełem wzniesionym w 1897 roku przez Jana Parola, a projekt ratusza wykonał Karol Knaus. Obecnie ma tutaj siedzibę Urząd Miasta. Obiektem sakralnym, który wyróżnia się na tle innych jest kościół św. Małgorzaty, którego początki budowy obejmują XIII i XIV wiek, obecnie noszący miano bazyliki. Inne ważne punkty do odwiedzenia to mury obronne miasta, zespół poklasztorny oo. franciszkanów i przede wszystkim zamek zwany starościńskim wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego.

źródło: Meteor