Szczawnica [kliknij i przejdź – info Szczwanica] to miejscowość uzdrowiskowa o średniowiecznych korzeniach. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą ze średniowiecza, a dokładniej z piętnastego wieku. Już wtedy była to na tyle duża osada by powstała w niej parafia. Szczawnica stała się uzdrowiskiem dopiero w dziewiętnastym wieku. Miasto leży w województwie małopolskim, w Beskidach Zachodnich, nad Grajcarkiem. Prawa miejskie miejscowość otrzymała w 1962 roku, obecnie liczy ponad sześć tysięcy mieszkańców.

Tym co każdego roku przyciąga tu tak wiele osób jest oczywiście czyste powietrze i woda, bliskość lasów i gór. Poza tym, w miejscowości można uprawiać wiele sportów. Najczęściej wspomina się tu o kajakarstwie i narciarstwie. Właśnie z tym drugim sportem związana jest jedna z atrakcji turystycznych Szczawnicy. Stacja Narciarska Palenica jest kompleksem narciarskim na trzech zboczach . Dzięki temu Szczawnica odwiedzana jest nie tylko latem, ale równie zimą. Znajduje się tam czteroosobowa kolej linowa i trzy wyciągi orczykowe. W Szczawnicy istnieje kilka tras o różnym poziomie trudności. Sport mogą tu uprawiać zarówno miłośnicy nart jak i deski snowboardowej. Łączna długość tras wynosi tutaj kilka kilometrów. Poza tym w Szczawnicy i w okolicach znajduje się wiele szlaków i ścieżek rowerowych. Zachęca to turystów do aktywnego wypoczynku.

Poza atrakcjami, zabytkami i stacją narciarską Szczawnica posiada różnorodną infrastrukturę wypoczynkową [kliknij i przejdź – noclegi Szczawnica]. Można zatrzymać się tu w którymś z sanatoriów. Oprócz tego w miejscowości istnieje dużo hoteli. Najbardziej popularne z nich to Modrzewie Park Hotel, Szczawnica, Solar Spa Hotel ****Pienińska Klinika Rehabilitacji, Hotel Rooms&Apartments Polaris, Hotel Nawigator, Batory, Smile, Krynica i Nad Przełomem. Hotele te posiadają kilka gwiazdek, oferują swoim gościom wysoki standard. Do wyboru są pokoje jedno-, dwu-, trzy- i czteroosobowe oraz apartamenty o podwyższonym standardzie. W podstawowym wyposażeniu goście najczęściej otrzymują łazienkę, telewizor, lodówkę. Na terenie hoteli istnieją również restauracje i centrum odnowy biologicznej. Poza hotelami w Szczawnicy istnieje jeszcze kilka możliwości noclegu. Można zatrzymać się w którymś z pensjonatów urządzonych w starych, odremontowanych willach, których tu nie brakuje.