Rodzinne wojaże rodziny BErlam

Paweł, Ola i Daria

Zwiedzanie Pomorza przystanek pierwszy – Dąbki

Nad polskim morzem znajduje się wiele małych kurortów, które jednocześnie są uzdrowiskami. Ze względu na swój rozmiar nie posiadają wielu atrakcji, rozrywek lub zabytków, ale w zamian oferują coś znacznie lepszego – piękną przyrodę, niepowtarzalną atmosferę, ciszę oraz spokój. Dla wielu osób, zwłaszcza tych na co dzień mieszkających lub pracujących w dużych miastach, wielkie nadmorskie kurorty nie stanowią atrakcji. Są one kolejnym dużym miastem, tym razem położone nad morzem. Prawdziwą atrakcją dla takich osób może być mała, niezbyt rozbudowana miejscowość. Jeżeli do tego posiada dobrą bazę noclegową to może się to okazać kluczem do sukcesu. Takie właśnie są Dąbki. Mała, niepozorna miejscowość stała się popularnym nadmorskim kurortem.

Pierwszą zaletą i atrakcją Dąbek jest położenie. Z jednej strony wieś leży nad brzegiem Bałtyku, a z drugiej nad Jeziorem Bukowo (➼https://pl.wikipedia.org/wiki/Bukowo). Znajduje się tutaj Park Narodowy, dzięki czemu naturalna przyroda ma szansę przetrwać jeszcze przez najbliższe lata. Historia wsi rozpoczyna się w średniowieczu. Miejscowość, jak podają źródła, położona była na szlaku handlowym z Ustki do Koszalina. Wiadomo tylko, że w trzynastym wieku była tu karczma. Gościli w niej pomorscy książęta – Świętopełk II i Bogusław X. Kolejne ważne wydarzenia dla Dąbek mają miejsce dopiero w dwudziestym wieku, kiedy to następuje gwałtowny wzrost zainteresowania turystyką nadmorską. Wtedy to właśnie Dąbki przechodzą typową dla tego regionu metamorfozę – z rybackiej wioski stają się turystycznym kurortem. Specyficzny mikroklimat tego miejsca jest zdecydowanie jego największą atrakcją.

Miejscowości takie jak Dąbki służą głównie za bazę noclegową będącą przystankiem na drodze podczas zwiedzania atrakcji w większych, okolicznych osadach. Można się tu zatrzymać w czterogwiazdkowym Hotelu Delfin Spa & Wellness. Oferuje on pokoje, domki letniskowe, restaurację, basen, sale konferencyjną, bilard i Spa, a więc większość rzeczy, których potrzebuje nawet wymagający turysta (➼). W odległości około dziesięciu kilometrów od Dąbek znajduje się miejscowość Darłówko. Można tam odbyć rejs tramwajem wodnym, zwiedzić zabytkową zabudowę miasta lub wspiąć się na latarnię morską. Jeżeli tego będzie za mało to dziesięć kilometrów w przeciwnym kierunku znajduje się Koszalin – duże miasto z bogatą historią i wieloma atrakcjami. Koszalin bogaty jest w zabytki oraz bardziej współczesne rozrywki, na przykład kluby, kina, sklepy.

1 Comment

  1. U-WIEL-BIAM! I wszystkim polecam! Byłem, zwiedziłem, jadłem. CUDO!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>